17.6 C
Kyiv
Неділя, 25 Травня, 2025

Запаси водню у земній корі можуть забезпечити людство на тисячі років

Земна кора приховує величезні запаси водню — ключового енергетичного ресурсу майбутнього, — і тепер вчені нарешті розгадали рецепт природного утворення цього газу. Нові знання допоможуть знайти і розвідати великі поклади водню, замкнені глибоко під поверхнею планети.

Людство вже активно використовує водень як паливо та вважає його одним із головних інструментів для досягнення нульового балансу вуглецю, що сприятиме боротьбі зі зміною клімату. Проте досі залишалося загадкою, як саме в земній корі природним чином утворюється цей газ. Британські та канадські вчені у спільному дослідженні змогли відтворити умови та механізми природного формування водню в земній корі. Вони переконані, що це відкриття допоможе виявити великі його запаси, які потенційно можуть забезпечити людство водневою енергією на десятки тисяч років уперед. За попередніми оцінками, вилучення цих запасів може задовольнити глобальні потреби у водні на найближчі 170 000 років. Це означає, що людству більше не доведеться виробляти водень із викопних палив, що супроводжується шкідливими викидами CO₂.

Процес природного утворення водню відбувається, коли вода реагує з гірськими породами, багатими на залізо або радіоактивні елементи. Для утворення газу також важливі: відповідна температура; тиск; час; локалізація процесу.

Вчені запропонували створити детальну карту потенційних місць утворення водню, беручи до уваги ці умови. Аналіз карти вказує на наявність великих запасів газу в надрах Землі, зокрема у регіоні Буракебугу в Малі. Головною проблемою залишається пошук економічно вигідних родовищ водню. Завдяки відкриттю вчені створили свого роду “карту скарбів”, яка допоможе спрямувати розвідку у потрібні регіони. Особливу увагу потрібно приділити і екологічним аспектам: підземні мікроби активно споживають водень, тому важливо уникати зон, де вони можуть витрачати корисний газ.

Попередні дослідження також показали, що великі поклади водню можуть зосереджуватися у гірських хребтах світу, утворених зсувами та тектонічними рухами. Водночас багато вчених працюють над вдосконаленням методів пошуку природного водню, щоб знайти найбільш чисті та ефективні джерела.

У ЦЕНТРІ УВАГИ
АКТУАЛЬНЕ ЗА ТЕМОЮ