-3.5 C
Kyiv
Середа, 27 Листопада, 2024

Розблокування польського кордону: причини та наслідки

12 хвилин тому, польські перевізники оголосили про розблокування першого великого пункту пропуску на українському кордоні, поновивши стабільний рух вантажівок через пункт пропуску “Ягодин – Дорогуськ”. За більше як місяць, цей кордонний перехід був заблокований польськими водіями як прояв протесту проти лібералізації перевезень між Україною та ЄС.

Міністр інфраструктури Олександр Кубраков повідомив, що рух вантажівок відновлено з 14:00, і за кордон пройшли вже 15 транспортних засобів, додатково 25 вантажівок оформлюються для виїзду в бік Польщі.

Блокада тривала більше місяця, завдаючи значних збитків економіці України, а також польським та українським перевізникам. За оцінками Асоціації роботодавців України, тільки за три тижні блокади економіці України завдали збитків понад 400 мільйонів євро, а ціни на перевезення зросли в декілька разів.

Польські водії виступали проти лібералізації перевезень між Україною та ЄС, вимагаючи обмежень та пільг для українських перевізників. Зокрема, вони вимагали, щоб українські фури отримували дозвіл на в’їзд до ЄС лише за умови наявності конкретних дозволів, посилення правил для іноземних перевізників всередині Європи та обмежень на реєстрацію компаній з поза ЄС в Польщі.

Переговори між українськими та польськими чиновниками тривали протягом місяця, і, хоча було досягнуто деяких компромісів, не всі вимоги польських водіїв були прийняті.

Один з компромісів полягав у відкритті нового пункту пропуску “Угринів-Долгобичув” для порожніх фур та створенні окремої черги для порожніх вантажівок на КПП “Ягодин-Дорогуськ” та “Краківець-Корчова”. Однак польські перевізники продовжують настоювати на тому, щоб ці пункти пропуску працювали тільки для транспорту на номерах ЄС, що є неприйнятним для України та Європейського Союзу як дискримінаційна норма.

Зміни до транспортного безвізу не обговорюються, і Єврокомісія підтримує позицію України, наголошуючи, що угода про “транспортний безвіз” була укладена між усіма країнами ЄС і не може бути односторонньо розірвана.

У ЦЕНТРІ УВАГИ
АКТУАЛЬНЕ ЗА ТЕМОЮ