24.3 C
Kyiv
Понеділок, 14 Липня, 2025

Екстрена вакцинація знизила смертність від епідемій на 60% — дослідження

Екстрена вакцинація під час спалахів таких смертельно небезпечних хвороб, як холера, Ебола, кір і менінгіт, допомогла знизити рівень смертності майже на 60%. Це показало перше в історії масштабне дослідження, проведене австралійськими вченими у співпраці з Альянсом Gavi.

Дослідження, опубліковане в журналі BMJ Global Health, охопило 210 спалахів п’яти найнебезпечніших інфекційних захворювань у 49 країнах з низьким рівнем доходу в період із 2000 до 2023 року. Йдеться про: холеру, Еболу, кір, менінгіт, жовту лихоманку. У регіонах, де під час спалахів проводили екстрену вакцинацію, рівень смертності від цих хвороб скоротився майже на 60%. У випадку жовтої лихоманки смертність знизилась на 99%, а вірусу Ебола — на 76%. За даними дослідження, проведення вакцинації під час 210 спалахів дозволило уникнути втрат на 32 мільярди доларів — завдяки збереженим життям та рокам, прожитим без інвалідності. Автори наголошують, що ці цифри є заниженими, адже не враховують: витрат на реагування під час спалахів; макроекономічних втрат; соціальних наслідків, як-от припинення торгівлі, транспорту чи навчання. Для порівняння: спалах Еболи у Західній Африці у 2014 році, коли ще не було схвалених вакцин, коштував регіону понад 53 мільярди доларів і спричинив глобальну тривогу. Це дослідження з’явилось на тлі зростання кількості спалахів захворювань, які можна попередити щепленням. У квітні 2025 року ВООЗ заявила про збільшення випадків кору, менінгіту та жовтої лихоманки у світі — через скорочення міжнародної допомоги та поширення дезінформації.

На думку вчених, результати дослідження мають стати сигналом для урядів та міжнародних організацій: вакцинація рятує життя і гроші, особливо у кризові періоди.

У ЦЕНТРІ УВАГИ
АКТУАЛЬНЕ ЗА ТЕМОЮ